Aktualności

Gość


Oligofrenopedagogika - zajęcia "w terenie"


Oligofrenopedagogika - zajęcia "w terenie"
czwartek, 24 stycznia 2019, Martyna Drągowska

Spotkania te miały na celu zaprezentowanie studentkom odmiennych punktów widzenia osób na co dzień pracujących w obszarze pedagogiki specjalnej, jak również pokazanie alternatywnych sposobów pracy pedagoga specjalnego (w obszarze NGO, w ramach działalności naukowej, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej/ prowadzonej firmy). Spotkania dotyczyły zarówno zagadnień metodycznych związanych z pracą psychopedagogiczną z osobami z niepełnosprawnością i/lub zaburzeniami rozwoju, formalno-prawnych, związanych z prowadzeniem organizacji pozarządowej oraz działalności gospodarczej, a także subiektywnych doświadczeń rodziców osób z niepełnosprawnością.

Harmonogram spotkań był następujący:

1) Spotkanie z panią Ewą Dawidziak - dietetyczką, terapeutką Totalnej Biologii, założycielką Centrum Pozytywnej Energii, autorką bloga Ziemkowamama.pl, prywatnie mamą Ziemka – chłopca z głęboką, sprzężoną niepełnosprawnością. Spotkanie odbyło się na terenie Centrum, studentki miały możliwość zobaczenia Centrum „od środka” oraz porozmawiania  z prelegentką na tematy terapeutyczne, związane z wychowywaniem dziecka hospicyjnego oraz prowadzeniem organizacji pozarządowej.

2) Spotkanie z panią Anną Niklewską - pedagog specjalną pracującą w Szkole Podstawowej nr 68 w Poznaniu jako wychowawca klasy dla osób ze spektrum autyzmu, wykładowczynią na jednej z poznańskich niepublicznych szkół wyższych oraz prywatnie mamą nastoletniej Oli ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnością intelektualną. Studentki miały możliwość porozmawiania z prelegentką na temat metodyki pracy z uczniami ze spektrum autyzmu, organizacji tej pracy w szkole publicznej, pracy naukowej na rzecz osób ze spektrum, a także prywatnych doświadczeń rodzicielskich p. Anny.

3) Spotkanie z panem Jackiem Kielinem - wieloletnim dyrektorem Przedszkola Specjalnego „Orzeszek” w Poznaniu, prowadzonego jako jedna z placówek znanego i rozpoznawanego Stowarzyszenia „Na Tak” oraz założycielem i dyrektorem „Strefy Dobrych Emocji” - Ośrodka Wspierania Kompetencji Nauczycielskich i Terapeutycznych. Pan Jacek Kielin opowiedział studentkom o swojej działalności praktycznej i metodycznej w pracy z dziećmi z niepełnosprawnością głębszą i głęboką. Dużą uwagę skupił na samodoskonaleniu się kadry pedagogicznej oraz potrzebie superwizji w pracy psychopedagogicznej. Pan Jacek Kielin jest autorem licznych książek i artykułów dotyczących metodyki pracy z osobami z niepełnosprawnością. Jest również specjalistą z zakresu współpracy z rodzicami dziecka z niepełnosprawnością.

4) Spotkanie z panią Weroniką Miksza - założycielką Fundacji „Niebieska Fala”, współpracownikiem Fundacji Aktywnych FURIA, self-adwokatem osób z Zespołem Aspergera, pracownikiem Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu. Pani Weronika opowiedziała studentkom o swoich doświadczeniach szkolnych i zawodowych jako osoby z Zespołem Aspergera. Pokazała swój sposób rozumienia spektrum autyzmu oraz podkreśliła postulaty osób ze spektrum kierowane względem pedagogów i psychologów pracujących z tą grupą odbiorców. Pani Weronika nakreśliła też ramy działalności fundacji, opowiedziała o działaniach popularyzatorskich i prospołecznych.

Spotkania z prelegentami (oprócz pierwszego) odbyły się na terenie Fundacji Fiona w Poznaniu. Spotkanie zorganizowała dr Paulina Gołaska.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ