Aktualności

Gość


Nagroda Kapituły Orła Białego dla prof. Armina Mikosa von Rohrscheidt


Nagroda Kapituły Orła Białego dla prof. Armina Mikosa von Rohrscheidt
piątek, 1 lutego 2019, Martyna Drągowska

Już od 7 lat, Kapituła złożona ze wszystkich gnieźnieńskich starostów piastujących urząd od 1999 r., corocznie nagradza wyjątkowe osobistości, które wykazały się wybitnymi zasługami na rzecz Powiatu Gnieźnieńskiego. Nagroda ma charakter prestiżowy. Każdego roku mogą zostać nagrodzone tylko dwie osoby. 

W tym roku wyróżnienie zostało przyznane dr hab. prof. GSW Milenium Arminowi Mikosowi von Rohrscheidt za wkład w powstanie i rozwój Szlaku Piastowskiego. Drugą z uhonorowanych osób został ceniony gnieźnieński lekarz Marian Fluder. Laureaci odebrali statuetki na tradycyjnej Gali Noworocznej organizowanej przez samorząd powiatu gnieźnieńskiego, która odbyła się 31 stycznia w Auli I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie. 

>>  Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

>>  Zobacz FILM o laureatach

* * *

Dr hab. prof. GSW Milenium Armin Mikos von Rohrscheidt jest wykładowcą akademickim, badaczem szlaków kulturowych, autorem koncepcji przebudowy oraz członkiem Rady Programowo-Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego. Urodził się w 1966 roku. Pochodzi z Wrocławia. Absolwent polskich i europejskich uniwersytetów. Doktor habilitowany nauk o zarządzaniu, doktor filozofii, teologii oraz nauk o kulturze.

  • Specjalizuje się w badaniach z zakresu zarządzania turystyką kulturową, turystyką dziedzictwa, miejską i militarną, a także interpretacją historii oraz dziedzictwa w turystyce. Autor pierwszej polskiej monografii poświęconej turystyce kulturowej. W roku 2014 wydał pierwszy w Polsce podręcznik przewodnictwa miejskiego. Autor blisko 100 innych publikacji. Jak sam przyznaje, jednym z jego największych osiągnięć jest założenie w 2008 roku i prowadzenie jako redaktor naczelny naukowego czasopisma „Turystyka Kulturowa”, gdzie opublikowano blisko 500 tekstów naukowych, w tym ponad 100 raportów badawczych. Od 2004 roku organizuje wyprawy kulturowe po Europie Środkowej, prowadzi szkolenia pilotów wycieczek, przewodników turystycznych oraz partnerów pakietów turystycznych.  Od 1999 roku związany z Gnieznem, najpierw jako wykładowca Kolegium Języków Obcych UAM, a od 2006 roku - wykładowca i profesor Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium, gdzie współtworzył specjalizację „turystyka kulturowa” na Wydziale Nauk o Kulturze. Wypromował niemal stu magistrów i licencjatów. 
  • W 2008 roku opublikował opracowanie potencjału turystyczno-kulturowego powiatu gnieźnieńskiego. W roku 2009 przeprowadził analizę potencjału ówczesnego Szlaku Piastowskiego. Inicjator zorganizowania w Gnieźnie ogólnopolskiej konferencji naukowej na temat turystyki kulturowej, która odbyła się w kwietniu 2009 roku. Podczas konferencji powołano do życia „Forum Ekspertów Turystyki Kulturowej”, znane powszechnie jako „Forum Gnieźnieńskie”, które nieprzerwanie funkcjonuje przy czasopiśmie naukowym „Turystyka Kulturowa”. 
  • Członek Rady Programowo-Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego, powołanej w 2011r przez marszałków województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego,. Z ramienia Rady w 2013 roku opracował nową koncepcję organizacji i funkcjonowania Szlaku Piastowskiego. Jego książka „Szlak Piastowski w przebudowie. Struktura, zarządzanie, oferta turystyczno-kulturowa” stanowi podręcznik dla trwającej przebudowy Szlaku i podstawę koncepcji jego zarządzania. 
  • Autor zaktualizowanej „Strategii rozwoju turystyki w Powiecie Gnieźnieńskim”. Redaktor przewodnika tematycznego dla turystów „13 pomysłów na Gniezno i okolice”, wyróżnionego w 2017 roku ogólnopolską Nagrodą Magellana. 
  • Od 2018 roku konsultant naukowy Klastra Turystycznego „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”, którego członkiem założycielem i liderem jest Powiat Gnieźnieński. W 2016 roku otrzymał odznakę honorową Marszałka Województwa Wielkopolskiego za zasługi dla województwa wielkopolskiego.