Aktualności

Gość


Podsumowanie Tygodnia Książki Historycznej 21-25.11.2011


Podsumowanie Tygodnia Książki Historycznej 21-25.11.2011
czwartek, 1 grudnia 2011, Anna Kasprzyk

 

Obchodom towarzyszyły następujące wydarzenia:

 

Zajęcia warsztatowe Gra edukacyjna źródłem wiedzy o życiu codziennym gnieźnianina

Celem warsztatów było stworzenie  edukacyjnej gry planszowej w oparciu o  znajomość treści dwóch rozdziałów książki Gnieźnianina żywot codzienny E. Scholtza i M. Szczepaniaka: Gnieźnianin idzie do szkoły, Gnieźnianina życie towarzyskie i chwile odpoczynku.

W warsztatach wzięły udział 3-osobowe zespoły reprezentujące gnieźnieńskie gimnazja
i szkoły ponadgimnazjalne. Po zakończeniu zajęć wszystkie zespoły zaprezentowały swoje gry. Powołano jury, które je oceniło pod względem pomysłowości i estetyki. Za najciekawszą została uznana i nagrodzona gra wykonana przez uczennice z Gimnazjum nr 1. Po dokonaniu obróbki komputerowej gra zostanie przekazana do szkół.

Uczniowie uczestniczący w warsztatach w niekonwencjonalny sposób wykorzystali swoją wiedzę na temat życia codziennego gnieźnianina od czasów rozbiorów do wybuchu II wojny światowej.  Zapoznanie się z fragmentami  tej książki maiło na celu również  zachęcenie  ich do   przeczytania publikacji w całości Dodatkowym walorem jest to, że gra ta zostanie udostępniona szerszemu gronu odbiorców.

Zajęcia poprowadził Marek Szczepaniak - jeden z autorów książki, będący równocześnie nauczycielem historii.

Warsztaty odbyły się 22 listopada 2011 r. w GWSHM „Milenium”. Kierowane były do uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Wzięło w nich udział 15 osób (Gimnazjum nr 1, I LO, II LO, ZSP nr 3, ZSP nr 4).

 

Zajęcia warsztatowe Grupa rekonstrukcji historycznej jako sposób nauczania historii

Celem warsztatów było zaprezentowanie działalności grupy rekonstrukcji historycznej działającej przy jednej z gnieźnieńskich szkół. W zajęciach uczestniczyły również zespoły 3-osobowe reprezentujące gnieźnieńskie gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Zajęcia miały charakter poznawczy, podczas których prowadzący zachęcali do studiowania książek historycznych
na temat uzbrojenia żołnierzy polskich i pruskich z czasów I wojny światowej i powstania wielkopolskiego. Uczestnikom zaprezentowano broń i umundurowanie z tego okresu. Warsztaty były przykładem tego, jak pasja nauczyciela może zostać wykorzystana do poprowadzenia zajęć.

Na koniec przeprowadzono quiz, podczas którego uczniowie wykazali się swoją wiedzą
i spostrzegawczością. Ujawnili też swoje hobby. Największymi znawcami wyposażenia wojska
i umundurowania okazali się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego, którzy w nagrodę wezmą udział w pokazie grupy rekonstrukcji historycznej, który planowany jest na 28 grudnia 2011 roku.

Zajęcia poprowadzili: Robert Gaweł – nauczyciel historii i Damian Weber – członek grupy rekonstrukcji historycznej.

Warsztaty odbyły się 23 listopada 2011 r. w GWSHM „Milenium”. Adresatem byli uczniowie gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Wzięło w nich udział 18 uczniów (Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 4, I LO, II LO, ZSP nr 4, ZSEO).

 

Sesja popularnonaukowa Quo vadis Henryka Sienkiewicza i jego adaptacje filmowe

Odbyła się 26 listopada 2011 r. w GWSHM „Milenium”. Adresatem byli również uczniowie gnieźnieńskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, nauczyciele historii oraz nauczyciele-­bibliotekarze.

Program sesji przedstawiał się następująco:

prowadzący: dr Klaudiusz Święcicki ( prorektor GWSHM „Milenium”)

10.00–10.20 Uroczyste otwarcie sesji przez Dariusza Pilaka Starostę Powiatu Gnieźnieńskiego, który objął patronatem honorowym Tydzień Książki Historycznej

 

10.20–10.30 – Projekcja fragmentu filmu Quo vadis w reż. Jerzego Kawalerowicza (1)

 

10.30–11.00dr Danuta Płygawko (Instytut Historii UAM), Praca Henryka Sienkiewicza
nad powieścią Quo vadis  w świetle jego listów do rodziny i przyjaciół

 

11.00–11.20 – Projekcja fragmentu filmu Quo vadis w reż. Jerzego Kawalerowicza (2)

 

11.20–11.50dr Anna Kotłowska (Instytut Historii UAM)  Państwo rzymskie wobec pierwszych chrześcijan. Dramat nieporozumienia

 

11.50–12.10 – Przerwa. Zwiedzanie uczelni (I grupa)

 

12.10–12.20 – Projekcja fragmentu filmu Quo vadis w reż. Jerzego Kawalerowicza (3)

 

12.20–12.50 mgr Weronika Olejniczak-Szukała (Instytut Historii UAM), Ekranizacje powieści  „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

 

12.50–13.00 – dr Klaudiusz Święcicki (GWSHM „Milenium”), podsumowanie sesji

W sesji wzięli udział reprezentanci 4 gimnazjów i 3 szkól ponadgimnazjalnych, łącznie
120 osób.

 

Wystawy książek historycznych

W PBP i bibliotekach szkolnych w czasie trwania Tygodnia Książki Historycznej zorganizowane były wystawy książek historycznych. Miały one na celu nie tylko zaprezentowanie zbiorów bibliotek, ale również wskazanie na różnorodność gatunkową książek historycznych, począwszy od publikacji naukowych, przez popularnonaukowe aż do powieści historycznej. Wskazanie także uczniom, że historię można poznawać, korzystając z wielu różnorodnych źródeł.

 

  • Powrót