Aktualności

Gość


Profesor Lechosław Gawrecki Gnieźnianinem Roku 2012


Profesor Lechosław Gawrecki Gnieźnianinem Roku 2012
wtorek, 7 maja 2013, Leszek Łukasik

Za utworzenie w Gnieźnie pierwszej szkoły wyższej, która nie tylko pozwala młodym gnieźnianom studiować na miejscu, ale dodatkowo przez swoją nazwę (Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium) promuje miasto na arenie krajowej, jej założyciel i rektor, prof. Lechosław Gawrecki, otrzymał tytuł Gnieźnianina Roku 2012. Tytuł przyznało Towarzystwo Miłośników Gniezna na podstawie wyników plebiscytu przeprowadzonego wśród czytelników tygodnika „Przemiany na Szlaku Piastowskim”.

Corocznie po wnikliwej i obiektywnej analizie kandydatów, TMG przydziela tytuły i nagrody, które stają się coraz bardziej znaczące. Jest naszym niezmiennym celem, aby dostrzegać i nagradzać ludzi, którzy swoje zawodowe, a niektórzy osobiste życie, traktują jak służbę dla środowiska i drugiego człowieka – podkreślał prezes Towarzystwa Jan Socha. – Te honorowe wyróżnienia nadawane są mieszkańcom miasta oraz ludziom dla niego zasłużonym od 1984 roku.

Profesor Lechosław Gawrecki, słowa podziękowania za otrzymane wyróżnienie, skierował również do żony Jadwigi.  – Dziękuję, że dałaś namówić się na przeprowadzkę z Kalisza do Gniezna, choć w Kaliszu mieszkaliśmy przez ostatnie 40 lat. Stworzona przez niego uczelnia, choć istnieje dopiero od 10 lat, wykształciła już kilka tysięcy osób. Obecnie łączy w sobie przedszkole, gimnazjum, studia licencjackie, magisterskie oraz podyplomowe dla nauczycieli i menadżerów oświaty. – Uczelnia nie powstałaby gdyby nie przychylność ówczesnych władz Gniezna. Zależało nam, by promowała to miasto - stąd przymiotnik „gnieźnieńska” -  i by mówiła o jego historycznych tradycjach – stąd właśnie nazwa „milenium” – wyjaśnił podkreślając, że Milenium to sukces wielu ludzi. Tytułu oprócz przedstawicieli władz samorządowych, gratulowali mu również prymas senior, abp Henryk Muszyński, dyrektor gnieźnieńskiego teatru, Tomasz Szymański oraz wyróżniona tytułem Gnieźnianina Roku 2011, Halina Ostrzycka.

Władze Towarzystwa Miłośników Gniezna nadały również tytuły  menedżera i instytucji roku, a także nagrodą za najlepszą publikację oraz nagrodę specjalną. Uroczysta gala, na której dokonano nadania tytułów i nagród, odbyła się w piątek, 26 kwietnia, w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie. Wszystkich laureatów nagrodzono plakietami z najstarszym wizerunkiem piastowskiego orła, odnalezionym na terenie Gniezna. Na zakończenie gali swój występ zaprezentowała kapela „Wiwaty” z Pobiedzisk. 

Zobacz zdjęcia z Gali "Gnieźnianin Roku 2012"