I Studenckie Seminarium Naukowe Razem dla Autyzmu odbyło się 10 maja 2014r. na WZ GSW Milenium. Celem seminarium, które zorganizowane zostało przez studentki z Koła Naukowego Baby Start jest popularyzacja wiedzy na temat autyzmu, diagnozy i terapii. W spotkaniu wzięli udział studenci, pedagodzy, nauczyciele, terapeuci oraz rodzice dzieci z autyzmem.
Seminarium otworzył dr Hubert Paluch, prof. GSW, rektor GSW Milenium oraz Starosta Wągrowiecki Michał Piechocki, który powitał wszystkich uczestników spotkania. Następnie uczestnicy seminarium w imieniu organizatorów zaproszeni zostali na ucztę muzyczną w wykonaniu Chóru Maleńkiego przy Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu pod dyrygenturą pana Tomasza Kotwicy.
Prelekcję na temat autyzmu jako całościowego zaburzenia rozwoju wygłosił pan Grzegorz Straburzyński, psycholog. O swoich doświadczeniach z pracy z chłopcem z autyzmem w szkole opowiedziała pani Joanna Piechocka, nauczyciel wspomagający.
Podczas seminarium z prelekcją wystąpiła neurologopeda pani Wioleta Urban, która przybliżyła temat kształtowania kompetencji językowych dzieci zagrożonych autyzmem i z autyzmem, jak i również pani Kamila Dulęba – Dziębowska, która omówiła powszechnie stosowane diety i ich znaczenie w leczeniu dzieci z autyzmem.
Po przerwie swoją prelekcję o zaburzeniach integracji sensorycznej u dzieci z autyzmem wygłosiła Katarzyna Białas-Paluch, terapeuta SI. O autyzmie swojej córki i codziennych trudnościach mówiła pani Joanna Sikora.
Podczas seminarium ważnym punktem okazała się również dyskusja oraz czas na zadawanie pytań i wymiana własnych doświadczeń.
Dodatkowo zaprezentowane zostały prace plastyczne dzieci z przedszkola z grupy integracyjnej w Łopuchowie, SP im. Mikołaja Reja w Rejowcu, SP im. Adama Mickiewicza w Skokach , SP im. Jana Pawła II Milenium w Popowie Kościelnym, Świetlicy Socjoterapeutycznej w Wągrowcu nt: „ Moje marzenia”, które wykonane zostały podczas zajęć edukacyjnych przeprowadzonych przez studentki z Koła Naukowego Baby Start w powyższych placówkach.