Aktualności

Gość


Konferencja "Migracja zarobkowa rodziców a sytuacja dzieci w szkole"


Konferencja "Migracja zarobkowa rodziców a sytuacja dzieci w szkole"
piątek, 14 listopada 2014, Anna Woźniakowska

Migracja zarobkowa jest zjawiskiem, które wpisało się na stałe w życie społeczno-gospodarcze nie tylko naszego kraju. Jednym z głównych jej powodów jest chęć poprawy swojej sytuacji finansowej. Migrują ludzie w różnym wieku, samotni, członkowie rodzin, wreszcie całe rodziny.
Głównym punktem konferencji naukowej Migracja zarobkowa rodziców a sytuacja dzieci w szkole, która odbyła się 5 listopada w GWS Milemium było przedstawienie raportu z badań na temat skali zjawiska migracji zarobkowej rodziców w Gnieźnie i powiecie gnieźnieńskim i jej wpływu na sytuację dzieci w szkole. Przedstawiła go Anna Bentyn – doradca metodyczny pedagogów i wychowawców świetlic. 
Udział w badaniach wzięło 36 placówek oświatowych (13.092 uczniów) z Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego. Przeprowadzono je w: przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. W tej grupie badawczej – 784 dzieci – ma rodziców lub rodzica, którzy udali się na migrację zarobkową. Tak więc skalę zjawiska szacuje się na 5,68%.
Z badań wynika, że dzieci rodziców migrujących zachowują się podobnie jak ich rówieśnicy (38,4%), a także przestrzegają ogólnie przyjętych norm i zasad postępowania (21,7%). Najczęściej wyjeżdża ojciec, a matka pozostaje z dziećmi. Nauczyciele, w swoich wypowiedziach, zaznaczali, że często dostrzegają u uczniów zachowania związane z zachwianiem sfery emocjonalnej.
Uzupełnieniem raportu były wyniki sondażu przeprowadzonego w: Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Gnieźnie, Wydziale Prewencji KPP w Gnieźnie oraz w Sądzie Rejonowym w Gnieźnie (respondentami byli kuratorzy sądowi).
Z przeprowadzonych badań wynika, że skala zjawiska migracji zarobkowej rodziców dotyczy niewielkiej grupy mieszkańców Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego. Nie ma ona szczególnie negatywnego wpływu na zachowanie dzieci w szkole. Dostrzeżono jednak, że na sytuację dziecka mają wpływ następujące czynniki: które z rodziców wyjeżdża, jak długo trwa rozłąka, a także jak często członkowie rodzin kontaktują się ze sobą.
Uczestnicy konferencji wysłuchali także dwóch wykładów. Pierwszy z nich: Edukacyjno-zawodowe konteksty funkcjonowania młodych polskich emigrantów przedstawiła dr Joanna Kozielska z Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM oraz GSW Milenium. Słuchacze dowiedzieli się z jakimi problemami borykają się młodzi emigranci decydując się na wyjazd, jakie zdobywają doświadczenia, czy jakie targają nimi emocje.
Drugi wykład: Potencjał tkwiący w migracji – jak go wykorzystać w szkole wygłosiła dr Izabela Czerniejewska w Centrum Badań Migracyjnych. Autorka wykładu udzieliła uczestnikom konferencji kilku rad, w jaki sposób można podczas zajęć w szkole wykorzystać wiedzę i doświadczenia rodziców, którzy przebywają na migracji lub z niej wrócili.
Ostatnim punktem konferencji było przedstawienie przez Annę Bentyn aspektu prawnego migracji.
W swoim wystąpieniu odwołała się ona do przepisów prawnych, z którymi powinni zapoznać się rodzice przed wyjazdem z kraju, jak również nauczyciele oraz wychowawcy, którzy mają w swojej grupie, klasie dziecko z rodziny migrującej.
Uczestnicy konferencji (ponad 40 osób) otrzymali materiały informacyjne, czyli folder zawierający porady dla nauczycieli i rodziców związane z migracją zarobkową i sytuacją dzieci w szkole oraz zestawienie bibliograficzne obejmujące zbiory: PBP, GSW Milenium, IKE UAM. Ponadto każdy z uczestników otrzymał certyfikat uczestnictwa w konferencji.
Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Krzysztof Gawrecki – Kanclerz GSW Milenium. Swoją obecnością zaszczycili nas: Dariusz Pilak – Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego, Czesław Kruczek – Zastępca Prezydenta Miasta Gniezna, Ewa Superczyńska – Dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, Aleksandra Kuźniak – Dyrektor Wydziału Oświaty Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego, Zdzislaw Skoniecki – Kierownik Referatu Edukacji Urzędu Miejskiego.
Organizatorzy konferencji: Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Gnieźnie, Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium, Zespół Doradców Metodycznych Miasta Gniezna, Starostwo Powiatowe.

 

Zapraszamy do zapoznania się z:

Poradnikiem, Aspektem prawnym migracji, Bibliografią migracjiRaportem z badań a także z fotorelacją z konferencji