Dnia 28.10.2015r. w auli Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Klasztornej odbyło się seminarium poświęcone tematyce : Nieletni i ich świat…, zapobieganie demoralizacji w środowisku lokalnym.
Seminarium zorganizowane zostało przez Zespół Kuratorów sądowych ds. rodzinnych i nieletnich Sądu Rejonowego w Wągrowcu, Gnieźnieńską Wyższą Szkołę Milenium oraz Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wlkp. w Wągrowcu.
Z zaproszenia na seminarium skorzystało ponad 200 osób ze szkół z całego powiatu wągrowieckiego i innych placówek zajmujących się sprawami nieletnich: kuratorzy sądowi okręgu poznańskiego, funkcjonariusze policji, pracownicy socjalni i asystenci rodzinni, wychowawcy ośrodków socjoterapeutycznych i wychowawczych. Z zaproszenia skorzystał starosta Tomasz Kranc i burmistrz Krzysztof Poszwa, wiceprezes Sądu Rejonowego w Wągrowcu sędzia Rafał Agaciński oraz Kuratorzy Okręgowi z Sądu Okręgowego w Poznaniu.
Seminarium prowadziła Iwona Nowak- kierownik zespołu kuratorów sądowych ds. rodzinnych i nieletnich i jednocześnie kierownik Ośrodka Kuratorskiego przy Sądzie Rejonowym w Wągrowcu.
Zaproszonych gości, prelegentów i uczestników powitał również prof. GSW Hubert Paluch oraz starosta Tomasz Kranc.
Na seminarium zaproszono prelegentów, którzy w praktyce zajmują się sprawami nieletnich w naszym środowisku lokalnym.
Wstęp i podsumowanie seminarium prowadzącej - Iwony Nowak :
Celem seminarium było zdiagnozowanie obecnego problemu demoralizacji dzieci i młodzieży w naszym środowisku lokalnym oraz wymiana poglądów, doświadczeń i kompetencji w zakresie jej zapobiegania. Skierowane do kuratorów sądowych, pedagogów, pracowników socjalnych, wychowawców, funkcjonariuszy policji. Liczba osób, które skorzystały z zaproszenia świadczy o tym, że dostrzegają problemy wychowawcze z dziećmi i młodzieżą i temat ten nie jest im obcy.
W celu skutecznego zapobiegania demoralizacji niezbędna jest współpraca wielu osób. W działaniach zapobiegawczych jak zawsze szczególną rolę powinna odgrywać rodzina, szkoła ale i społeczność lokalna. Rozwój cywilizacyjny , cybertechnologii w szczególności Internetu i telefonii komórkowej powoduje, że mamy do czynienia z nowymi , nieprzewidywalnymi zachowaniami, noszącymi znamiona demoralizacji. Zjawisko to ma ogromny zasięg i dotyczy coraz częściej nie tylko społeczności wykluczonych. System opieki i wychowania ma dobrze rozwiniętą sieć specjalistycznych instytucji i placówek dla dzieci i młodzieży. Wydaje się, że wzbogacenia czy wzmocnienia wymagają działania zapobiegawcze w środowisku lokalnym. Seminarium to ma być inspiracją do zaangażowania się osób chętnych i otwartych na współpracę celem stworzenia nieodpłatnej oferty pozwalającej na zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży. Zajęcia takie pozwolą na rozwijanie zainteresowań młodych ludzi, na poczucie się potrzebnymi, dowartościowanie się, a jednocześnie mogą zapobiec demoralizacji. Ważne jest, by taka oferta odpowiadała współczesnym wymaganiom. Kuratorzy sądowi ds. rodzinnych i nieletnich są gotowi i otwarci na współpracę.
Program :
Wykład pani psycholog Agnieszki Widomskiej- „ O współczesnych problemach w funkcjonowaniu dzieci i młodzieży, diagnozie i zapobieganiu w ujęciu socjologiczno-psychologicznym”.
Do wypowiedzi na temat „Rola prokuratora w postępowaniu w przypadku osób nieletnich.” zaproszono panią prokurator Prokuratury Rejonowej w Wągrowcu Renatę Bocheńską – Bejnarowicz
Kolejny temat seminarium to: „Rodzaje spraw dotyczących nieletnich i podejmowane działania zapobiegawcze”
O przedstawienie tego zagadnienia poproszono przedstawiciela Zespołu Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu pana sierżanta Krzysztofa Szymańskiego.
O prawnych aspektach zagadnienia demoralizacji nieletnich opowiedział Przewodniczący Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Wągrowcu sędzia Rafał Agaciński.
Zaproszono kierownika Ośrodka Kuratorskiego przy Sądzie Rejonowym w Poznaniu i równocześnie kierownika Zespołu kuratorów sądowych ds. rodzinnych i nieletnich panią Lidię Olejniczak, aby opowiedziała jak wygląda praca z nieletnimi w ośrodkach kuratorskich oraz w środowisku.
Zaproszono pana Jacka Domagalskiego dyrektora Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Gołańczy, aby przedstawił temat „Problemy młodzieży zagrożonej niedostosowaniem społecznym”.
O pracy z dziećmi i młodzieżą z rodzin z problemem alkoholowym w świetlicy socjoterapeutycznej opowiedziała Kierownik Miejskiego Ośrodka Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych p. Lidia Kozdęba
Seminarium zakończyła dyrektor Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Wągrowcu pani Katarzyna Dereżyńska, która przedstawiła ofertę placówki dla dzieci i młodzieży zagrożonej demoralizacją.
Zapraszamy na fotorelację