Aktualności

Gość


Nasze ośrodki

Czarne Fale - czym jest depresja i jak sobie z nią poradzić?


Czarne Fale - czym jest depresja i jak sobie z nią poradzić?
poniedziałek, 25 kwietnia 2016, Natalia Jędrzejczak

Czarne Fale - czym jest depresja i jak sobie z nią poradzić?  
Spotkanie z psychologiem dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych
W piątek w Sali Astronomicznej GSW Milenium zainaugurowano cykl spotkań z psychologiem dla młodzieży z gnieźnieńskich szkół ponadgimnazjalnych.
Uczniowie z II LO, III LO, ZSP nr 3, ZSP nr 4, ZSEO podczas spotkania z Joanną Dąbrowską – psychologiem PPP w Gnieźnie dowiedzieli się czym jest depresja i jak sobie z nią poradzić.
W spotkaniu brała udział tylko młodzież, dlatego poprosiliśmy uczestników o krótką relację. 

Tak o spotkaniu napisała Anastazja Frąckowiak z kl. Ic z II LO.
Tematem przewodnim spotkania była depresja, która jest najczęstszym zaburzeniem psychicznym. Spotkanie trwało niecałe 2 godziny i było bardzo interesujące; dowiedzieliśmy się wielu faktów na temat depresji, które wcale nie są takie oczywiste. Poznaliśmy objawy choroby, emocje, zachowania oraz myśli osoby cierpiącej na daną jednostkę chorobową. Jak się okazuje (aż!) 50/1000 nastolatków cierpi na depresję i niestety nieleczona choroba jest drogą do śmierci. Wpływa na nią wiele czynników, są to między innymi: błędy wychowawcze, otwarta faworyzacja rodzeństwa, negatywny sposób postrzegania świata, przyszłości oraz samego siebie. Chorobę czasem trudno rozpoznać, co skutkuje pogarszaniem się stanu psychicznego chorej osoby. Może również odbywać się to na tle społecznym. Do źródeł depresji zaliczamy: konflikty rodzinne, brak zainteresowań, izolacja od społeczeństwa, nadmierne kontrolowanie przez rodziców czy też zaniedbanie.

Uwaga! Nieleczona depresja może PROWADZIĆ DO ŚMIERCI! Prośba o pomoc nie jest niczym upokarzającym, a może wyciągnąć z poważnych problemów. Jeżeli zauważysz u kogoś objawy depresji lub nagłą zmianę zachowania, spróbuj porozmawiać z tą osobą na ten temat i powiadom pedagoga szkoły lub rodziców/opiekunów prawnych.

Przydatne numery:
Młodzieżowy Telefon Zaufania – 116 111 (czynny codziennie od 12:00−22:00)
Kryzysowy Telefon Zaufania – 116 123  (czynny codziennie od 14:00−22:00)
Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA – 22 654 40 41

Adresy do stron internetowych:
http://forumprzeciwdepresji.pl/
http://filmoterapia.pl/filmy-do-treningu/
http://streslab.eu/

Zapraszamy na fotorelację