Aktualności

Gość


Sesja popularnonaukowa w ramach projektu edukacyjnego "Czytając Miłosza"


Sesja popularnonaukowa w ramach projektu edukacyjnego "Czytając Miłosza"
środa, 6 kwietnia 2011, Leszek Łukasik

Uroczystego otwarcia sesji dokonał pan dr Wiesław Banach, kulturoznawca, wykładowca GWSHM „Milenium” i UAM Poznań. Następnie wyświetlony został film poświęcony Miłoszowi, w którym można było zobaczyć między innymi gabinet poety oraz wysłuchać wspomnień jego przyjaciół i współpracowników.

Kolejnym punktem sesji był wykład księdza dra Pawła Podeszwy, przedstawiciela Wydziału Teologicznego UAM Poznań oraz Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, zatytułowany „Czesław Miłosz jako tłumacz Biblii”. Słuchacze mogli nie tylko poznać inspiracje poety, ale też dowiedzieć się wielu ciekawostek (np. tego, że Miłosz rozpoczął naukę języków biblijnych, greki i hebrajskiego, w 1971, czyli po ukończeniu 60 roku życia!), a nawet porównać poetyckie przekłady Miłosza z ich odpowiednikami w Psałterzu Puławskim i Biblii Tysiąclecia.

Sylwetkę biograficzną pisarza wraz z zarysem dokonań twórczych przedstawiła, w swoim wykładzie „Autoportret przekorny Czesława Miłosza”, pani Irmina Kosmala reprezentująca Kuźnię Literacką, a komentarzem do tego wystąpienia był referat autorstwa Kamili Kasprzak i Pawła Bartkowiaka z gnieźnieńskiego Klubu Krytyki Politycznej, w którym szerzej omówiono kwestie związane z głośnym filozoficzno-politycznym esejem Miłosza zatytułowanym „Zniewolony umysł”.

Sesja spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem i dużym zainteresowaniem ze strony słuchaczy i, mamy nadzieję, przyczyni się do spopularyzowania twórczości Czesława Miłosza wśród młodych czytelników z Gniezna.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z sesji oraz do odwiedzenia strony internetowej z informacjami dotyczącymi Roku Miłosza.