W piątek (13 maja 2011 r.) od godz. 11.00 do 14.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w ramach JUWENALIÓW 2011 (12-14 maja 2011 r.) odbędą się warsztaty teatralne, prowadzone przez wykładowców oraz studentów Gnieźnieńskiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Menedżerskiej „Milenium”. Uczestnicy spotkają się z różnymi formami aktywności teatralnej:
godz. 11.00 - 12.30
temat: Pokaż mi swoje imię, sala widowiskowa, dr Izabela Skórzyńska
W ramach warsztatu proponuję pracę technikami „Contact Improvisation”. Będzie to wspólna praca i nauka przekładania ruchu, działania na poezję teatru. Warsztat to seria ćwiczeń wprowadzających, indywidualnych oraz w parach. Część drugą warsztatu poświęcimy na pracę indywidualną. Zadaniem uczestników będzie wypracowanie „choreografii”, która pozwoli wyrazić ciałem własne imię.
Uczestników proszę o zabranie wygodnych strojów i lekkiego obuwia.
godz. 11.00 - 12.30
temat: Dramat w przestrzeni. Tekst a spektakl, sala baletowa, dr Klaudiusz Święcicki
Celem warsztatu będzie ukazanie relacji między tekstem literackim a przestrzenią teatralną. W wymienionej przestrzeni za pomocą słowa oraz ruchu spróbujemy skonstruować sceniczny dramat. Podejmiemy wysiłek nawiązania relacji wzajemnych, wejścia w dialog między autonomicznymi składnikami dzieła teatralnego: osobą i wypowiadaną przez nią słowem a przestrzenią. W ten sposób podjęta gra – wywołująca napięcie – może okazać się aktem kreacji twórczej biorących udział w warsztatach osób.
Uczestników proszę o zabranie wygodnych strojów i lekkiego obuwia.
godz. 12.30 - 14.00
temat: Wielcy muzycy kultury dawnej, sala widowiskowa, mgr Robert Rachuta
Wszystkie dziedziny sztuki, a szczególnie muzyka, kształtowane były przez wybitne osobowości, obdarzone niezwykłym talentem. Osiągnięcie poziomu umiejętności Mozarta, czy Bacha jest praktycznie niemożliwe, ale sprawianie sobie przyjemności z tworzenia muzyki nawet na podstawowym poziomie jest możliwe dla każdego z nas. Celem tego spotkania będzie udowodnienie, iż nie tylko wielcy twórcy mogą czerpać przyjemność z takiej działalności i wykazanie, że idąc za ich przykładem i korzystając z drogowskazów jakie pozostawili wszyscy możemy cieszyć się z obcowania z muzyką.
godz. 12.30 – 13.15
temat: Dramat liturgiczny średniowiecza-wybrane problemy, sala baletowa, Krystian Cieśliński
W czasie spotkania przedstawię genezę dramatu liturgicznego jako gatunku średniowiecznej aktywności dramatycznej. Następnie skupię się na podaniu jego cech wyróżniających. W trakcie wykładu ukażę proces przenoszenia się dramatu liturgicznego poza przestrzeń kościoła, a także jego rozwój w kierunku widowiska misteryjnego. Postaram się wskazać na różne przykłady dramatyzacji liturgicznych w wiekach średnich oraz na ich pozostałości we współczesnej kulturze.
Serdecznie zapraszam do aktywnego udziału w warsztatach!
dr Klaudiusz Święcicki
Dziekan Wydziału Nauk o Kulturze i Turystyce
Prorektor GWSHM „Milenium”
Zobacz trzydniowy plan tegoroczych JUWENALIÓW