Aktualności

Gość


Pasjonatki z wizytą na Warsztatach Terapii Zajęciowej w Czeszewie


Pasjonatki z wizytą na Warsztatach Terapii Zajęciowej w Czeszewie
wtorek, 15 listopada 2016, Natalia Jędrzejczak

W dniu 15 listopada 2016 r. członkinie Studenckiego Koła Naukowo-Samokształceniowego „Pasjonat” przybyły na Warsztaty Terapii Zajęciowej w Czeszewie. Studentki zapoznały się z działalnością placówki. Placówka ta jest miejscem pobytu dziennego przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do terapii zajęciowej. WTZ prowadzi rehabilitację społeczną, zawodową, psychologiczną oraz usprawniającą w oparciu o indywidualne programy rehabilitacji przygotowane dla 30 Uczestników.

W Warsztacie funkcjonuje sześć pracowni:
- pracownia ogrodnicza i kontaktu z przyrodą prowadzona przez terapeutkę p. Urszulę;
- pracownia stolarska prowadzona przez terapeutę p. Mariusza;
- pracownia komputerowa prowadzona przez terapeutkę p. Martę;
- pracownia artystyczna prowadzona przez terapeutkę p. Karolinę;
- pracownia sztuki użytkowej prowadzona przez terapeutkę p. Małgorzatę;
- pracownia gospodarstwa domowego prowadzona przez terapeutę p. Tomasza.

W pracowniach uczestnik uczy się wykonywania konkretnych czynności związanych z profilem pracowni. Uczestnicy Warsztatu biorą również udział w zajęciach rehabilitacji ruchowej.

Pasjonatki miały okazję poznać piszących m.in. do „Filantropa” - Sylwię Kośmider i  Pana Zbigniewa Strugałę, którzy pomimo licznych problemów ze zdrowiem są autorami wielu artykułów. Pan Zbigniew jest również redaktorem Pisma Warsztatów Terapii Zajęciowej w Czeszewie. W związku z porażeniem używa nosa do pisania na komputerze. To człowiek, który od momentu, gdy zetknął się z komputerem i Internetem – otrzymał swoją drugą szansę na kontakt ze światem. 

Atmosfera panująca na Warsztatach zrobiła na Pasjonatkach ogromne wrażenie. Wspaniale jest patrzeć na zaangażowanie podopiecznych w zajęcia proponowane przez terapeutów. Widać, że WTZ-ty to miejsce, gdzie pracuje się z szacunkiem i miłością do drugiego człowieka, co owocuje świetną współpracą podczas realizowanych działań. Wizyta w Czeszewskich WTZ-tach  była bardzo ciekawym doświadczeniem.