Aktualności

Gość


Gniezno przemysłowe i kupieckie. Okres dwudziestolecia międzywojennego - III Nocne Zwiedzanie Gniezna


Gniezno przemysłowe i kupieckie. Okres dwudziestolecia międzywojennego - III Nocne Zwiedzanie Gniezna
sobota, 4 czerwca 2011, Leszek Łukasik

Wydział Nauk o Kulturze i Turystyce GWSHM „Milenium” serdecznie zaprasza do wspólnej podróży w czasy Gniezna dwudziestolecia międzywojennego. Dzieje grodu Lecha kojarzą się zwykle z wiekami średnimi i początkami naszej państwowości. Lecz przecież nasze miasto liczy sobie już ponad tysiąc lat dziejów a katedra, choć to wielki pomnik kultury europejskiej, nie jest w nim jedynym zabytkiem!
Przez wieki mieszkańcy Gniezna ciężką pracą osiągali  swój dobrobyt. Pozostawili po sobie wiele świadectw kultury materialnej. Jeden z fragmentów tej historii – dzieje Gniezna przemysłowego i kupieckiego w dwudziestoleciu międzywojennym - chcemy pokazać.
Dlatego proponujemy wspólne zwiedzanie naszego miasta w czerwcowy, pełen atrakcji i niespodzianek, wieczór. W czasie jego trwania dowiemy się m.in. gdzie produkowano niezawodne pistolety SMOK. Poznamy fascynującą historię rodziny Rogowskich, właścicieli jednej z największych w Europie garbarni, która swe filie otwarła w Berlinie i w Gdańsku! Dowiemy się jak destylowano słynne wódki „Soplica” oraz dlaczego właściciel tej przezacnej fabryki znaczną część swoich dochodów przeznaczał na żeńskie gimnazjum i liceum im. Bł. Jolenty? Warto też wiedzieć, skąd brał cukier do swych produktów. A może ciekawi Was, dlaczego w naszym grodzie warzono piwo Klasztorne? I jaka była historia gnieźnieńskiej kolei? Na wszystkie te pytania znajdziecie odpowiedź w czasie tegorocznego Nocnego Zwiedzania Gniezna. A że zwiedzanie jest męczące, w drugiej jego części zapraszamy na podróż kolejką wąskotorową na podgnieźnieńskie błonia, gdzie przodkowie nasi wypoczywali po ciężkiej pracy.

Pierwsze 102 osoby, które przybędą na plac przed pomnikiem Bolesława Chrobrego otrzymają od Dziekana Wydziału Nauk o Kulturze i Turystyce bilet ważny na podróż koleją retro. Uprawnia on również do przekąski w bufecie WARS na stacji kolejki wąskotorowej.

 

Organizatorem Nocnego Zwiedzania Gniezna jest GWSHM „Milenium”, która oferuje naukę m.in. na turystyce i rekreacji oraz kulturoznawstwie! Zapewnimy Tobie przyjazną atmosferę i poziom nauczania gwarantujący kontynuację studiów na poziomie magisterskim na innych renomowanych uczelniach.

Weźmiesz udział w ciekawych projektach studenckich. Będziesz mógł odbyć praktyki za granicą: w Grecji, Hiszpanii lub we Włoszech. Na specjalności wokalno-teatralnej kulturoznawstwa warsztaty poprowadzą znani aktorzy, reżyserzy i scenografowie. Jeszcze się zastanawiasz? Naprawdę warto u nas studiować!!!


Program III Nocnego Zwiedzania Gniezna
22 czerwca 2011 r
.


18.00
Spotkanie na placu przed pomnikiem Bolesława Chrobrego


18.15 – 18.45
Garbarnia rodziny Rogowskich nad jeziorem Wenecja:

  • opowieść o początkach i rozwoju przemysłu garbarskiego w Gnieźnie
  • dzieje garbarni Rogowskich
  • opowieść o tragicznej historii rodu Rogowskich
  • przemysł garbarski w Gnieźnie


18.45 – 19.15
Gnieźnieńskie tradycje rusznikarskie. Opowieść o fabryce broni Stanisława Nakulskiego


19.15 – 19.30
Gnieźnieńska Fabryka Win, Wódek i Likierów, gdzie destylowano słynne w całej Europie wódki „Soplica”


19.30 – 20.00
Spacer ulicami Rzeźnicką i Warszawską ku gnieźnieńskiej parowozowni. Po drodze przystanek w miejscu, gdzie mieściło się przedsiębiorstwo budowlane Józef Wellengera.


20.00 – 20.45
W parowozowni. Przedstawienie historii gnieźnieńskiego kolejnictwa.


20.45 – 21.15
Na stacji Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej. WARS wita poczęstunkiem


21.15 – 22.30
Podróż w stylu retro kolejką do Niechanowa i powrót do Gniezna


22.30
Przewidziane zakończenie imprezy