Aktualności

Gość


Debata ekspercka "Szlak Piastowski - Jaki? Przebudowa, założenia, perspektywy"


Debata ekspercka "Szlak Piastowski - Jaki? Przebudowa, założenia, perspektywy"
poniedziałek, 13 marca 2017, Natalia Jędrzejczak

13 marca 2017 r. w Instytucie Kultury Europejskiej odbyła się debata ekspercka, dotycząca obecnego i przyszłego kształtu Szlaku Piastowskiego. Tematem było:  "Szlak Piastowski - Jaki? Przebudowa, założenia, perspektywy". Uczestnikami debaty m.in. dwaj twórcy koncepcji szlaku (“starej” i “nowej”), zaproszonymi: samorządowcy, urzędnicy, przewodnicy i osoby aktywnie zajmujące się ruchem turystycznym w Wielkopolsce i na Kujawach. 

Nasz profesor, Armin Mikos von Rohrscheidt, jako twórca aktualnie realizowanej koncepcji rozwoju Szlaku Piastowskiego i autor projektu jego przebudowy i ożywienia, nie tylko uczestniczył w debacie, ale także wygłosił wprowadzenie do niej, prezentujące główny zarys wspomnianej koncepcji. Stwierdził m.in. że współczesne szlaki kulturowe to systemy eksploatacji turystycznej dziedzictwa takiej, zatem nie tylko obiekty, ale również narracje i interpretacje, przestrzeń wokół obiektów, elementy infrastruktury obiekty potrzebne do tego, by szlak działał, wreszcie ludzie (m.in. koordynatorzy i przewodnicy) oraz usługi turystyczne, w tym ich tematyczne i lokalne pakiety. 

Na tym tle pokazał zrealizowaną dopiero w swoim pierwszym etapie przebudowę przestrzeni i struktury szlaku, w tym wprowadzenie nowych miejsc (co wprowadza nowe, nie tylko polityczne i sakralne aspekty do historycznej narracji) nowych form konfrontacji z dziedzictwem, jak impreza tematyczna ("święto szlaku" i nowe warstwy tematyczne oraz pierwsze propozycje aktywnego zwiedzania dla turystów, jak Karta Piasta. 

Przestawił też kryteria uznawania formalnych obiektów Szlaku Piastowskiego (które stały u podstaw jego przebudowy) oraz zarysował działania podejmowane na rzecz indywidualizacji jego oferty.      

Przypomniał też, że nowa koncepcja jest odpowiedzią na zbadane i znane oczekiwania i preferencje  dzisiejszych turystów, którzy nie chcą ograniczać się do pasywnego zwiedzania samych zabytków. Pod koniec dyskusji nasz profesor przypomniał także, o co ostatecznie chodzi w działaniach podejmowanych dla modyfikacji szlaków kulturowych: mianowicie o efektywną dystrybucję kultury (w tym świadomości dziedzictwa) oraz o atrakcyjne dla samych turystów uczestnictwo w kulturze.  (prof. Armin Mikos von Rohrscheidt)

Galeria

zdjęcia - Gniezno24.com