Aktualności

Gość


Wyjazd studyjno-dydaktyczny do Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach


Wyjazd studyjno-dydaktyczny do Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach
piątek, 12 maja 2017, Natalia Jędrzejczak

W dniach 11.05-12.05.2017r. odbył się wyjazd studyjno-dydaktyczny do Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, ul. Brzozowa 75, 05-080 Izabelin k/Warszawy ze studentami pedagogiki I i II stopnia Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium. Celem wyjazdu było zapoznanie studentów ze specyfiką miejsca jakimi są Laski.  Poznaliśmy ideę jaka przyświeca Towarzystwu Opieki nad Ociemniałymi, która jest organizacją pożytku publicznego i ma na celu otaczanie osób ociemniałych, niewidomych i słabowidzących wszechstronną opieką. Uczy, wychowuje, rehabilituje i pomaga odnaleźć się w świecie. Zapewnia także opiekę duchową i religijną. Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi zostało założone przez Matkę Elżbietę Różę Czacką. 

W ciągu dwóch dni poznaliśmy i doświadczyliśmy po przez bezpośredni kontakt z uczniami na czym polega specyfika pracy w szkole podstawowej i internacie. Gdzie w samym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach przygotowuje się do samodzielnego życia ponad 250 niewidomych i słabowidzących dzieci z terenu całej Polski. Jednak okazało się, że wielu wychowanków zmaga się z dodatkowymi, ciężkimi schorzeniami. Dowiedzieliśmy się, że praca z niewidomymi dziećmi i ich rodzicami zaczyna się w Laskach w Dziale Wczesnego Wspomagania Rozwoju Niewidomego Dziecka. Próbując odpowiedzieć na pytanie czy warto organizować wyjazdy studyjno-dydaktyczne dla Naszych studentów? Myślę, że najlepszą odpowiedzią będą ich własne słowa: 

Agnieszka M. Pedagogika specjalna w zakresie oligofrenopedagogiki studia II st.

W mojej opinii wyjazd do Ośrodka okazał się doskonałym pomysłem na to, aby w praktyce przekonać się, jak funkcjonują dzieci ociemniałe i zyskać nowe doświadczenia. Nie wystarczy zagłębiać się w Tyflopedagogikę tylko w teorii, ale zobaczyć życie codzienne dzieci w środowisku, w którym funkcjonują na co dzień. To naturalne, że zarówno ja, jak i moje koleżanki mamy różne refleksje i przemyślenia na temat tego, co zobaczyłyśmy.

Urszula O. Pedagogika specjalna w zakresie oligofrenopedagogiki studia II st.

Zwiedziliśmy Cmentarz, gdzie pochowani są zasłużeni dla Lasek, Założycielka Róża Czacka, ks. Antoni Józef  Marylski,  ks. Władysław Korniłowicz, jak również Tadeusz Mazowiecki oraz zasłużeni dla polskiej literatury, nauki i kultury Antoni Słonimski, Halina Mikołajska, Marian Brandys, Jan Lechoń i inni.

Justyna K. Pedagogika specjalna w zakresie oligofrenopedagogiki studia II st. 

Od samego początku zostaliśmy miło i serdecznie przyjęci. Dzięki uprzejmości dyrekcji ośrodka, poznaliśmy pismo Braille'a, drukarkę Braille'a, pomoce dydaktyczne do pracy z dziećmi niewidomymi  oraz autorskie elementarze wykonane przez siostry zakonne. W spokój i zadumę wprawiła mnie wizyta u siostry Agaty, która z dużym poczuciem humoru opowiedziała nam jak funkcjonuje cały internat. Godzinami mogłam słuchać jak dzieci niewidome napotykają na takie same problemy życiowe co zdrowe dzieci. Ich pierwsze randki, kłótnie, złamane serca, to zaledwie kilka spraw z jakimi walczą podopieczni ośrodka.

Katarzyna G. Pedagogika Specjalność: Edukacja elementarna z terapią pedagogiczną

Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w tej wycieczce i jestem przekonana, że nauka przekazana przez osoby pracujące w Laskach przyda mi się w dalszej edukacji oraz pracy z dziećmi.

Urszula O. Pedagogika specjalna w zakresie oligofrenopedagogiki studia II st.

Wielokrotnie dostaliśmy zaproszenie, abyśmy przyjechali do nich raz jeszcze, ale na trochę dłuższy czas, ponieważ jedna doba to zdecydowanie zbyt mało, aby zobaczyć wszystko, co by nas interesowało. Bardzo chętnie skorzystam z tego zaproszenia. Polecam wszystkim wyjazd do Ośrodka, ponieważ tam  nasza wiedza teoretyczna uzyskana na studiach przekłada się na praktykę.

Mimo tego, że wyjazd nie był obowiązkowy i każdy z uczestników musiał zorganizować sobie albo urlop albo dodatkową opiekę nad dzieci itp. Dało się zauważyć jak ogromną wartość wniosło do procesu kształcenia spotkanie w Laskach. 

Jesteśmy już zaproszeni do Lasek na przyszły rok. Wszystkich chętnych zapraszamy.

galeria