Aktualności

Gość


Efekt Mozarta - Steve Kindler i twórcza muzykoterapia w GSW Milenium


Efekt Mozarta - Steve Kindler i twórcza muzykoterapia w GSW Milenium
czwartek, 13 grudnia 2018, Martyna Drągowska

Wykłady, debata, warsztaty i spotkania muzyczne - 30 listopada zakończył się projekt „EFEKT MOZARTA. Twórcza muzykoterapia w podnoszeniu kompetencji osób z niepełnosprawnościami”. Na naszej uczelni po raz kolejny gościliśmy znamienite osobistości oraz szereg nauczycieli i pedagogów. Czekała na nich garść inspiracji, solidna dawka wiedzy i przede wszystkim wspaniała muzyka. Gościem specjalnym projektu był wybitny skrzypek, kompozytor i prekursor w dziedzinie muzykoterapii - Steve Kindler.

Projekt „Efekt Mozarta (…)” został zrealizowany w listopadzie 2018 roku i był wynikiem współpracy Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium, Fundacji BORYNA. Centrum Terapii Dźwiękiem i Muzyką, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Gnieźnie oraz gnieźnieńskiego Miejskiego Ośrodka Kultury. W ramach projektu zorganizowano szereg wydarzeń skupiających się na problematyce muzykoterapii w pracy z osobami z niepełnosprawnością. Projekt uzyskał patronat Prezydenta Miasta Gniezna. Koordynatorkami projektu ze strony uczelni były dr Paulina Gołaska i dr Aneta Kokot.

Muzyka w Moim Sercu

Wydarzeniem wprowadzającym w cykl była wystawa prac plastycznych uczniów SOSW nr 2 w Gnieźnie o poruszającym tytule „Muzyka w Moim Sercu”. Najlepsze prace z kilkudziesięciu przygotowanych zostały zaprezentowane na sztalugach i na czas trwania projektu udekorowały przestrzenie GSW Milenium. W ramach projektu odbyły się warsztaty muzykoterapeutyczne dla studentów GSW Milenium w Gnieźnie i w Wągrowcu, warsztaty dla nauczycieli i pedagogów oraz dla dzieci z niepełnosprawnością ze SOSW nr 2 w Gnieźnie. Warsztaty prowadziła Mirosława Boryna z Fundacji BORYNA. Centrum Terapii Dźwiękiem i Muzyką.

Seminarium naukowe uświetnione koncertem

Kluczowym elementem projektu było seminarium naukowe, które odbyło się 19.11.2018. W seminarium wzięło udział kilkudziesięciu słuchaczy – pedagogów, terapeutów i innych specjalistów zajmujących się osobami z niepełnosprawnością, a także uczniów i studentów gnieźnieńskich szkół. Podczas seminarium wysłuchano prezentacji prof. Andrei Jaworskiej z Lublina, prof. Piotra Podlipniaka z Poznania oraz Steve’a Kindlera, głównego gościa cyklu - amerykańskiego skrzypka i kompozytora muzyki o działaniu terapeutycznym, znanego i cenionego jako prekursor i autorytet w dziedzinie muzyki terapeutycznej. Po indywidualnych wystąpieniach, zaproszeni Goście wzięli udział w debacie. Zwieńczeniem seminarium był koncert Steve’a Kindlera, podczas którego w sposób praktyczny można było doświadczyć terapeutycznej mocy muzyki.

Muzyka dla najmłodszych

Bardzo ciekawym elementem projektu były spotkania muzyczne dzieci i młodzieży ze Stevem Kindlerem. Wzięło w nich udział ponad 100 uczniów szkoły podstawowej Milenium.  Dzieci miały okazję porozmawiać ze słynnym skrzypkiem, poznać niezwykły instrument muzyczny, jakim są skrzypce, dowiedzieć się, jak muzyka wpływa na emocje, samopoczucie i funkcjonowanie człowieka oraz przede wszystkim – posłuchać występu wybitnego muzyka na żywo.  

Popularyzacja muzykoterapii

Idea oraz założenia merytoryczne projektu były niezwykle ciekawe, liczba i zakres organizowanych wydarzeń – bardzo duże. Mamy nadzieję, że projekt okazał się wartościową i interesującą propozycją dla pedagogów specjalnych oraz że stał się impulsem do podjęcia owocnej dyskusji dotyczącej nowatorskich podejść w pedagogice specjalnej i nie tylko.

Zobacz galerię zdjęć: seminarium, warsztaty dla studentów, spotkania dla najmłodszych.

Pełen program wydarzenia dostępny jest tutaj.

Zobacz relację w TV GNIEZNO