Aktualności

Gość


Studentki GSW Milenium w Fundacji FIONA


Studentki GSW Milenium w Fundacji FIONA
poniedziałek, 23 kwietnia 2018, Natalia Jędrzejczak

W dniu 21.04.2018 r. na terenie Fundacji na rzecz osób autystycznych i niepełnosprawnych FIONA, mieszczącej się przy ul. Mielżyńskiego 20G w Poznaniu, odbyło się spotkanie studentek GSW Milenium studiów magisterskich o specjalności pedagogika specjalna w zakresie oligofrenopedagogiki z uczestnikami zajęć Fundacji - nastoletnimi oraz dorosłymi osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz niepełnosprawnością intelektualną. Spotkanie poprzedzone oraz zakończone było zajęciami teoretycznymi, podczas których omawiano sposoby opracowania oraz prezentacji studium przypadku. Po spotkaniu przeprowadzono także rozmowę podsumowującą z prezeską fundacji, panią Anią Janiak.
Zajęcia, w których wzięły udział studentki GSW Milenium skoncentrowane były na wspieraniu samodzielności i niezależności osób z niepełnosprawnością (aktywizacja i autonomizacja). Podejmowane działania (z obszaru „Funkcjonowanie w środowisku”) realizowane były w parach i trójkach (tandemach) – w relacji opiekun-uczestnik, choć z dużym naciskiem na budowanie i utrzymywanie relacji partnerskiej – równorzędności podmiotowej. Przed podjęciem działań studentki zostały przygotowane merytorycznie do wejścia w kontakt z poszczególnymi uczestnikami – uwrażliwione na ich potrzeby oraz uprzedzone o możliwych zaskakujących reakcjach. Przez cały czas towarzyszyła im również prezes Fundacji, znająca bardzo dobrze potrzeby uczestników oraz dr Paulina Gołaska, na co dzień pracująca terapeutycznie z osobami z autyzmem i ich rodzinami.
Zrealizowane działania były bezpośrednim przełożeniem na praktykę założeń zawartych w karcie przedmiotu – tzw. efektów kształcenia, przede wszystkim związanych  z zapoznaniem się z:  (1) najważniejszymi zasadami wychowania i nauczania osób z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną, (2) funkcjonowaniem osób z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną w różnych środowiskach edukacyjno-wychowawczych, a także kształtowaniem takich kompetencji, jak (3) dokonywanie pogłębionej obserwacji i analizy ludzkich zachowań, czy (4) podejmowaniem pracy w zespole. Znaczącym elementem zajęć było omówienie kwestii etycznych w pracy z osobami dorastającymi i dorosłymi z niepełnosprawnością intelektualną. 
Zajęcia spotkały się z dużym entuzjazmem i zadowoleniem zarówno uczestników, jak i studentek GSW Milenium. Wiele z nich deklarowało, iż nigdy wcześniej nie miało możliwości porozmawiania z osobami z tego typu trudnościami. Spotkanie zaowocowało licznymi, pogłębionymi refleksjami, które były omawiane na kolejnych zajęciach, już realizowanych na terenie GSW Milenium.
Galeria