Kulturoznawstwo

Kulturoznawstwo

Dlaczego warto studiować kulturoznawstwo?

Wydział Nauk o Kulturze i Turystyce oferujemy studia na dwóch kierunkach: turystyka i rekreacja oraz kulturoznawstwo.Zajęcia prowadzimy w formie wykładów, konwersatoriów, ćwiczeń oraz warsztatów. Duży nacisk kładziemy na rozwój umiejętności zawodowych, dlatego też przygotowaliśmy bogatą ofertę praktyk. Studia na Wydziale Nauk o Kulturze i Turystyce przygotowują zarówno do ciekawej i atrakcyjnej pracy zawodowej, jak i do podjęcia studiów II stopnia odpowiednio na: turystyce i rekreacji, kulturoznawstwie oraz na kierunkach pokrewnych. Jeśli lubisz podróżować, spędzać aktywnie czas organizując wypoczynek innych ludzi, jeśli fascynuje cię odkrywanie świata kultury, mediów i internetu podejmij studia w GWSHM "Milenium"! Spotkasz wielu cenionych w kraju i za granicą wykładowców, którzy potraktują Ciebie jak partnera w tej fascynującej przygodzie, jaką jest zdobywanie wiedzy i kształcenie umiejętności. Pamiętaj, że kultura oraz turystyka i rekreacja są jednymi z priorytetów rozwojowych Unii Europejskiej. Naprawdę warto u nas studiować!

Studia na kierunku kulturoznawstwo przygotowują do pracy w szeroko rozumianych instytucjach kultury. Pozwalają poznać ich organizację oraz zrozumieć, w jaki sposób funkcjonują. Ponadto przyczyniają się do pogłębienia wiedzy na temat literatury, malarstwa, teatru, filmu i innych mediów audiowizualnych. Studenci mają ponadto okazję poznać współczesne nośniki wytworów kultury, czyli komputer oraz internet. Odpowiednio skonstruowany program nauczania zawiera nie tylko wiedzę teoretyczną - dużą wagę przywiązuje się w nim także do kształcenia kompetencji zawodowych poprzez bogatą ofertę praktyk. Obok zajęć na uczelni nie brakuje warsztatów wyjazdowych. Praktyki odbywają się m.in. w takich instytucjach jak: Muzeum Narodowe w Krakowie, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora w Krakowie, redakcje czasopism, radio oraz telewizja. Studenci biorą udział w wielu projektach kulturalno-artystycznych, przygotowują konferencje naukowe oraz popularyzujące wiedzę o kulturze.

Dziekan Wydziału Nauk o Kulturze i Turystyce
dr Klaudiusz Święcicki

Jakie przedmioty kierunkowe?

Plan studiów obejmuje przedmioty podstawowe, realizowane przez wszystkich studentów kierunku m.in. wstęp do kulturoznawstwa, historię kultury, teorię kultury, socjologię kultury, historię filozofii, antropologiczne zagadnienia kultury, wiedzę o literaturze, komunikację społeczną, organizację-animację kultury, wiedzę o sztuce, kulturę popularną, historię teatru, historię filmu, historię i teorię fotografii, analizę i interpretację dzieła sztuki, estetykę wobec przemian sztuki współczesnej, sztukę dyskursu publicznego czy przemiany kultury w czasach nowoczesności.

Specjalności na kierunku kulturoznawstwo:

teatralno-wokalna